Jak zaprojektować dobrą stronę internetową

Zaprojektowanie dobrej strony internetowej wcale nie graniczy z cudem. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad i unikać najczęściej popełnianych błędów. Najważniejsze jest to, aby strona była szybka, przejrzysta i bezpieczna.

Treści dobrej strony WWW

Treści na stronie internetowej muszą być zwięzłe, nikt nie lubi lania wody, a przeciętny klient, który chce jedynie kupić koszulkę w sklepie internetowym, na pewno nie zechce przeczytać kilkuset zdań o produkcji tkanin i szyciu.

Teksty powinny być także napisane zgodnie z zasadami typografii panującej w internecie. Nie powinno się więc stosować CIĄGU WIELKICH LITER, które symbolizują wołanie o pomoc lub krzyk. Również błędy stylistyczne, ortograficzne i składniowe w niczym nie pomagają.

Wszelkie teksty powinny być ułożone na stronie hierarchicznie, od najważniejszego do mniej ważnych. Internauta nie powinien przewijać kilku stron w dół, aby przeczytać o czym tak naprawdę strona jest.

Ważne jest umieszczanie odpowiednich słów kluczowych, które stanowią swoisty internetowy drogowskaz do naszej witryny. Jeżeli na przykład zajmujemy się tworzeniem stron internetowych i jesteśmy z Częstochowy, najodpowiedniejszą frazą będzie zatem „strony internetowe Częstochowa”.

Technicznie dobra strona WWW

Strona internetowa powinna być zaprojektowana z dużą dbałością o detale. Trzeba zadbać o to, żeby prezentowała się tak samo dobrze na wszystkich wyszukiwarkach internetowych, posiadała przyjazne adresy URL oraz zawierała precyzyjne meta opisy, a więc nagłówki: description, keywords oraz title. Nie pomagają z kolei ukryte treści oraz niepoprawne linki.

Strona powinna być także zgodna z najnowszymi standardami. W innym przypadku Google może obniżać te strony w rankingu. Mogą też nie wyświetlać się poprawnie. Należy wspomnieć, że aktualnie obowiązuje język HTML5. Wszystkie nowe strony powinny być już wykonywane w tym języku. Poza językiem pisania strony, ważna jest również poprawność kodowania.

Dobry projekt graficzny

Dobry projekt graficzny to połowa sukcesu. Jeżeli jest dobrze wykonana, strona będzie działać poprawnie i szybko się wczytywać. Ten czas ładowanie znacznie wydłużają elementy we flashu. Zbyt ociężała strona może się czasami wczytywać kilkanaście sekund, co skutecznie zniechęca

użytkowników PCtów, nie mówiąc już o korzystających ze smartfonów czy tabletów. Warto też skompresować wszystkie obrazy.
Dobra strona powinna się wczytywać maksymalnie 5 sekund. Po tym czasie większość Internautów zamyka zakładkę.

Trzymając się tych zasad, będziemy mieć pewność, że nasza strona internetowa będzie chętnie odwiedzana przez Internautów.