Błędy, których nie posiadają profesjonalne strony internetowe

Profesjonalna strona internetowa nie powinna zawierać błędów, ani irytować odwiedzających. Niestety, często tego profesjonalizmu brakuje, i to widać na pierwszy rzut oka. Zamiast skupić się na osiągnięciu konkretnych rezultatów, takich jak np. większa sprzedaż czy odpowiedni komunikat, firmy umieszczają na stronach zupełnie nieprzemyślane elementy i treści. Nie mówiąc już o samym tworzeniu strony, którą często zlecają amatorom. Przyjrzyjmy się najczęściej popełnianym błędom na stronach WWW.

Irytujące przeszkadzajki

Nikt nie lubi kiedy mu się przeszkadza. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wieczorem, w spokoju i skupieniu przeglądamy internet. Natrafiamy na stronę, która chwilę się ładuje, a tam nagle… zaczyna grać głośna muzyka. To niedopuszczalne. Strona zostaje natychmiast zamknięta. Autooodtwarzanie muzyki na stronach WWW nie jest najlepszym pomysłem. Tym bardziej, że wielu Internautów tego nie lubi.
To nie jedyne przeszkadzajki, które odstraszają od strony internetowej. Nie ma chyba nic gorszego niż natarczywe i stale wyskakujące reklamy i banery. Profesjonalne strony internetowe nie mogą sobie pozwolić na takie elementy.

Dezorientacja nie działa na naszą korzyść

Niektóre strony są jak prawdziwy labirynt – trudno się w nim odnaleźć. Gąszcz elementów i skomplikowane menu odstrasza użytkowników i wprowadza ich w stan zakłopotania. Wszystkie ważne elementy powinny być przejrzyste i widoczne. Jeśli ktoś musi się zastanawiać, gdzie odnaleźć daną rzecz, to natychmiast się podda i ucieknie ze strony.

Internet Laptop for multimedia sharing and working

Grafik płakał jak projektował

Nad profesjonalną stroną internetową nie pracuje wyłącznie programista, potrzebny jest także zdolny grafik, która zaprojektuje szatę graficzną. Częstym błędem jest zły dobór kolorów, na przykład czerwony napis na niebieskim tle, czy żółty napis na zielonym tle. Takie połączenie może doprowadzić do bólu głowy, nie mówiąc już o tym, że jest praktycznie niewidoczne.
Grafik powinien też zadbać o jakość. Urwane elementy, źle dopasowane bitmapy i rozmazane grafiki to coś czego na profesjonalnej stronie internetowej nie powinno być.

Wolno ładująca się zawartość

Statystki mówią, że przeciętny internauta czeka jedynie 5 sekund na załadowanie się strony WWW. Po tym czasie zamyka zakładkę. Jakie błędy powodują zatem zbyt długie wczytywanie strony? Głównie są to źle skompresowane grafiki, muzyka na stronie, intro, które towarzyszy ładowaniu, zła optymalizacja kodu oraz animacje falsh.

Mamy nadzieję, że zwróciliśmy uwagę na najczęściej popełniane błędy podczas projektowania stron WWW. Pamiętając o tych gafach jesteście o krok bliżej do stworzenia w pełni profesjonalnej strony internetowej  🙂